• ACG Auto

Ile kosztuje przegląd rejestracyjny samochodu?


Koszt przeglądu rejestracyjnego pojazdu osobowego nie zmienia się od 17 lat i wynosi 99 złotych jeśli waga pojazdu nie przekracza 3,5 tony. Nieco więcej muszą zapłacić za badanie techniczne właściciele aut z instalacją gazową LPG/CNG. Ci kierowcy na wizytę w Stacji Kontroli Pojazdów muszą przygotować 162 złote. Jak widzimy, 63 złote wyceniono sprawdzenie instalacji gazowej w samochodzie.


Zobacz, jaka jest cena przeglądu rejestracyjnego w 2022 roku

A INNE POJAZDY?


Właściciele innych pojazdów zapłacą odpowiednio: 51 zł za motorower, 63 zł za motocykl lub ciągnik rolniczy. Przegląd przyczepy do 3,5 tony kosztuje 79 złotych, a autobusu do 15 osób podobnie jak samochodu osobowego – 99 zł.


Nietrudno zauważyć, że obowiązkowy coroczny przegląd rejestracyjny nie jest droższy, niż podstawowy serwis roweru. Cena ta jest ustalona przez Ministerstwo Infrastruktury i Stancje Kontroli, w których przeprowadzacie badanie techniczne, nie mogą jej zmienić.CZY CENA PRZEGLĄDU SIĘ ZMIENI?


Warto przypomnieć, że Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów postulowała w zeszłym roku podwyżkę tej opłaty z 99 zł na 194 zł. Padły przy tym argumenty o tym, że przez 17 lat niezmieniania tej stawki mocno wzrosła między innymi pensja minimalna. Nie bez znaczenia jest wysoka od roku inflacja. Ministerstwo Infrastruktury nie podzieliło tych opinii i na chwilę obecną nie musimy spodziewać się, aby koszt przeglądu rejestracyjnego miał wzrosnąć.CO, JEŚLI PRZEGĄD WYKRYJE USTERKI W SAMOCHODZIE?


Musimy jednak pamiętać, że opłata ta jest płacona w stacji kontroli pojazdów "z góry" i jest niezależna od efektów przeglądu. Nie zostanie zwrócona, jeśli nasz samochód nie przejdzie badania pozytywnie. Mało tego. W takim przypadku musimy nastawić się na dodatkowe koszty, ponieważ po naprawie usterek będziemy musieli wykonać badanie techniczne ponownie. W takim przypadku nie ma już całościowej stawki 99 zł, ale wycenione zostały poszczególne prace.


I tak 14 złotych kosztuje: Sprawdzenie toksyczności spalin, ustawienie i natężenie świateł drogowych i świateł mijania oraz działanie amortyzatorów jednej osi. 20 złotych zapłacimy za sprawdzenie poziomu hałasu oraz za skuteczność i równomierność działania hamulców. Tyle samo będzie nas kosztować połączenie układu kierowniczego oraz jałowego ruchu koła kierownicy, luzów w zawieszeniu. Najwięcej, bo na 36 złotych wycenione została diagnostyka geometrii kół jednej osi.Na przegląd zapraszamy do Stacji Kontroli Pojazdów ACG AUTO.6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie